mgr Mateusz Bocheński
Laboratorium Spektroskopii Molekularnej i Ultrazimnych Cząsteczek (QGL)
mgr Mateusz Bocheński
Laboratorium Spektroskopii Molekularnej i Ultrazimnych Cząsteczek (QGL)
Biogram
Mateusz Bocheński jest doktorantem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 2019 roku ukończył studia magisterskie w laboratorium zimnych gazów kwantowych, pod opieką Dr. Mariusza Semczuka, gdzie zajmował się tworzeniem aparatury wykorzystywanej do chłodzenia atomów potasu, od temperatury pokojowej do tzw. temperatury sub-dopplerowskiej (około milion razy niższej).
Swoją pracę naukową, w wyżej wspomnianym laboratorium, rozpoczął w 2016 roku, gdzie pod okiem opiekuna naukowego, wraz z czworgiem innych studentów, pracował nad stworzeniem pierwszego w kraju eksperymentu, mającego na celu przygotowanie ultrazimnych mieszanin naturalnych izotopów potasu i atomów cezu.
Zainteresowania naukowe Mateusza Bocheńskiego obejmują szeroko rozumianą fizykę atomową, w szczególności ultrazimne mieszaniny homo- i heterojądrowe, czy też mieszaniny bozonowo-fermionowe i zjawiska, które można w nich zaobserwować (nadpłynność, przejścia fazowe...).
W wolnym czasie lubi majsterkować, czytać książki, komiksy i słuchać muzyki polskiej. Interesuje się także rozwojem technologii VR we wszystkich aspektach (przemysł, edukacja, rozrywka).
Lokalizacja
Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki
ul. Pasteura 5, budynek A
Pokój: 3.10