Zakład Optyki na
Uniwersytecie Warszawskim

Uniwersytet Warszawski (UW) jest największą uczelnią w Polsce składającą się z 21 wydziałów i tworzoną przez społeczność złożoną z ponad 53 000 studentów oraz około 3 600 wykładowców. W rankingu szanghajskim plasuje się w górnych 3% uczelni na całym świecie, a wśród jego absolwentów znajduje się aż sześciu laureatów Nagrody Nobla.

Wydział Fizyki ma duży wkład w niekwestionowany sukces UW. Razem z Wydziałem Matematyki i Mechaniki jest plasowany, jako jedyne wydziały szkół wyższych w Polsce, w pierwszej 100 rankingu światowego. Kampus przyrodniczy Ochota z Wydziałem Fizyki, Wydziałem Chemii, Centrum Nowych Technologii oraz pozostałymi wydziałami przyrodniczymi, tworzy doskonałe środowisko do prowadzenia badań naukowych na najwyższym poziomie, często we współpracy z wiodącymi grupami naukowymi z całego świata. UW należy również do Sojuszu 4EU+, który zrzesza najlepsze szkoły wyższe w Europie.

Zakład Optyki w liczbach

1960

Rok założenia

442

Publikacje

42

Osoby

33

Zrealizowane projekty

6

Grup badawczych

Optyka na Uniwersytecie Warszawskim

Optyka i fotonika to ugruntowane, lecz wciąż dynamicznie rozwijające się dziedziny badań i technologii. Stoją za wieloma odkryciami, które diametralnie przeobraziły naszą cywilizację.

Lasery, światłowody telekomunikacyjne, aparaty fotograficzne w telefonach, oświetlenie LED w naszych domach, ekrany komputerowe i telewizory to tylko kilka przykładów tego jak optyka i fotonika wpłynęły na nasze codzienne życie.

Optyka i fotonika należą do najprężniej rozwijających się kierunków badań naukowych na Uniwersytecie Warszawskim. Optyka, tradycyjnie kojarzona ze szkłami w okularach, jest w rzeczywistości niezwykle burzliwie rozwijającą  się dziedziną nauki zawierającą, miedzy innymi,  fizykę i optykę atomową, optykę biomedyczną, nanofotonikę, optykę kwantową, optykę nieliniową, obrazowanie obliczeniowe, plazmonikę oraz całą gamę spektroskopii optycznych.

Zajęcia dydaktyczne oraz badania dotyczące wszystkich tych oraz wielu innych zastosowań optyki dostępne są dla studentów już od pierwszych lat studiów. Dzięki tak wczesnemu zaangażowaniu studentów w pracę naukową, absolwenci UW już po pierwszym stopniu mogą pochwalić się dorobkiem naukowym, doświadczeniem w pracy w najnowocześniejszych laboratoriach oraz zdolnościami w zakresie samodzielnej obsługi zaawansowanych technologii.

Zakład Optyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej aktywnie uczestniczy w rozwoju tych nauk, kształceniu studentów oraz w rozwijaniu sieci nowoczesnych i znakomicie wyposażonych laboratoriów.

Koło Naukowe Optyki
i Fotoniki UW

Koło Naukowe Optyki i Fotoniki UW zostało założone w 2011 i stało sie jedyną organizacją studencką w Polsce afiliowaną przez Optica (dawniej The Optical Society), SPIE, European Physical Society oraz IEEE Photonics Society.

Działalność KNOF skupia się na wspieraniu osób zainteresowanych optyką i fotoniką na Uniwersytecie Warszawskim poprzez budowanie lokalnej społeczności wspierającej wymiany informacji i środowisko przyjazne do rozwoju. KNOF jest również świetną przestrzenią do wymiany pomysłów i doświadczeń związanych z nauką. Cele te realizowane są poprzez wiele osobnych projektów, które przedstawione są na stronie knof.uw.edu.pl

Strona internetowa KNOF
Koło Naukowe Optyki <br>i Fotoniki UW Koło Naukowe Optyki <br>i Fotoniki UW
Koło Naukowe Optyki <br>i Fotoniki UW Koło Naukowe Optyki <br>i Fotoniki UW

Jesteś pracownikiem naukowym
lub przyszłym studentem?
Dołącz do nas...

Dołącz do zespołu Zakładu Optyki UW

Napisz do nas!

W zakładce “Ludzie” znajdziesz kontakt do wszystkich pracowników Zakładu Optyki. Jesteśmy otwarci na współpracę nad przeróżnymi projektami i chętnie pomożemy Ci w realizacji Twojego pomysłu badawczego. Jeśli jesteś studentem, to możesz u nas wykonać swoją pracę dyplomową: licencjat, pracę magisterską oraz pracę doktorską. W realizowane w naszym zakładzie projekty badawcze angażujemy studentów już od pierwszych lat studiów, dzięki czemu szybko zyskują praktyczne umiejętności wyróżniające ich na rynku pracy.

Możesz też przyjść na spotkania Koła Naukowego Optyki i Fotoniki UW, na których będziesz mógł nawiązać kontakt ze studentami i doktorantami Zakładu, którzy licznie uczestniczą w tych spotkaniach i chętnie odpowiedzą Ci na wszystkie Twoje pytania.

Sprawdź listę ofert pracy na Wydziale Fizyki UW.

Regularnie zatrudniamy nowe osoby do naszego zespołu. Poszukujemy pracowników technicznych, administracyjnych, post-doców, doktorantów oraz studentów na stanowiska w grantach. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym sekretariatem oraz sprawdzenia aktualnej tablicy ogłoszeń o pracę na stronie Wydziału Fizyki UW.

Rozpocznij studia na UW

Aktualne informacje o studiach licencjackich oraz magisterskich organizowanych przez Wydział Fizyki UW dostępne są na stronie fuw.edu.pl/informator.html. Większość studentów w Zakładzie Optyki realizuje program z fizyki lub inżynierii nanostruktur, ale jesteśmy otwarci także na osoby z innych kierunków studiów.

Kształcenie na poziomie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim organizowane jest przez Szkołę Doktorską Nauk Ścisłych i Przyrodnicznych oraz Międzydziedzinową Szkołę Doktorską. Szczegółowe informacji o procesie i zasadach rekrutacji oraz programie kształcenia dostępne są na stronie szkół - szkolydoktorskie.uw.edu.pl.