Proseminarium licencjackie
SEMESTR LETNI 2023/2024, PROWADZĄ: GRZEGORZ ŁACH I PIOTR WASYLCZYK
SEMESTR LETNI 2023/2024, PROWADZĄ: GRZEGORZ ŁACH I PIOTR WASYLCZYK
Praca domowa:
- wypisać pierwsze zdania z trzech ulubionych książek; sprawdzić, jakiego rodzaju są to zdania, czy mają jakieś cechy wspólne,
- zastanowić się nad tym, co to znaczy "być świetnym naukowcem" oraz "odnieść sukces w nauce".
Nagranie wykładu z 2020 r. (plik audio)
Rozdział do przeczytania (plik .pdf)
Praca domowa:
- wypisać pierwsze zdania z trzech prezentacji TED; pomyśleć jakiego rodzaju są to zdania, jakich strategii rozpoczynania wystąpień używają mówcy,
- wymyślić pierwsze dwa-trzy zadnia swojego wystąpienia prezentującego pracę licencjacką; postarać się, żeby te kilka zdań od razu wprowadzało słuchaczy w temat, ale wciąż na poziomie ogólności umożliwiającym zrozumienie o co chodzi innym studentom; warto też pomyśleć, jak zaciekawić słuchaczy, wskazać im, dlaczego ten temat jest ciekawy - dla mówiącego i dla nich.
Nagranie wykładu z 2020 r. (plik audio)
Rozdział do przeczytania (plik .pdf)
Praca domowa:
- wzorując się na wykresie w materiałach do poprzedniego spotkania (ćwiczenie 9), narysować "drzewo" swojej dziedziny badań; sfotografować/zeskanować i przesłać emailem na pwasylcz@fuw.edu.pl do 21 kwietnia,
- obejrzeć film z TED-a: www.ted.com/talks/uri_alon_why_science_demands_a_leap_into_the_unknown
Rozdział do przeczytania (plik .pdf)
Praca domowa:
- przeczytać: Kariera naukowa i sukces w nauce - prof. Iwo Białynicki-Birula (plik .pdf)
- wzorując się (albo nie) na bajce w materiałach do poprzedniego spotkania (ćwiczenie 11), napisać bajkę o swoich badaniach; przesłać emailem na pwasylcz@fuw.edu.pl do 28 kwietnia,
Praca domowa:
- przeczytać: Kariera naukowa i sukces w nauce - prof. James Peebles (plik .pdf)
Dzięki uprzejmości pani Joanny Majsak, do poczytania o karierze naukowej:
- R. W. Hamminga o karierze naukowej: "You and your research"
- Terrence Tao https://terrytao.wordpress.com/career-advice/
- Michael Nielsen https://michaelnielsen.org/, szczególnie sekcja Open Science and Collective intelligence.
Praca domowa:
- przeczytać: Kariera naukowa i sukces w nauce - prof. Jan Kozłowski (plik .pdf)
Praca domowa:
- przeczytać: Kariera naukowa i sukces w nauce - prof. Maciej Żylicz (plik .pdf)
- narysować/namalować/wykleić pracę pod tytułem "Ja i moje badania do licencjatu". Przesłać skan e-mailem na pwasylcz@fuw.edu.pl do 19 maja.
Praca domowa:
- przeczytać: Kariera naukowa i sukces w nauce - prof. Arri Priimagi (plik .pdf)
W zakładce “Ludzie” znajdziesz kontakt do wszystkich pracowników Zakładu Optyki. Jesteśmy otwarci na współpracę nad przeróżnymi projektami i chętnie pomożemy Ci w realizacji Twojego pomysłu badawczego. Jeśli jesteś studentem, to możesz u nas wykonać swoją pracę dyplomową: licencjat, pracę magisterską oraz pracę doktorską. W realizowane w naszym zakładzie projekty badawcze angażujemy studentów już od pierwszych lat studiów, dzięki czemu szybko zyskują praktyczne umiejętności wyróżniające ich na rynku pracy.
Możesz też przyjść na spotkania Koła Naukowego Optyki i Fotoniki UW, na których będziesz mógł nawiązać kontakt ze studentami i doktorantami Zakładu, którzy licznie uczestniczą w tych spotkaniach i chętnie odpowiedzą Ci na wszystkie Twoje pytania.
Regularnie zatrudniamy nowe osoby do naszego zespołu. Poszukujemy pracowników technicznych, administracyjnych, post-doców, doktorantów oraz studentów na stanowiska w grantach. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym sekretariatem oraz sprawdzenia aktualnej tablicy ogłoszeń o pracę na stronie Wydziału Fizyki UW.
Aktualne informacje o studiach licencjackich oraz magisterskich organizowanych przez Wydział Fizyki UW dostępne są na stronie fuw.edu.pl/informator.html. Większość studentów w Zakładzie Optyki realizuje program z fizyki lub inżynierii nanostruktur, ale jesteśmy otwarci także na osoby z innych kierunków studiów.
Kształcenie na poziomie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim organizowane jest przez Szkołę Doktorską Nauk Ścisłych i Przyrodnicznych oraz Międzydziedzinową Szkołę Doktorską. Szczegółowe informacji o procesie i zasadach rekrutacji oraz programie kształcenia dostępne są na stronie szkół - szkolydoktorskie.uw.edu.pl.