Proseminarium licencjackie

SEMESTR LETNI 2023/2024, PROWADZĄ: GRZEGORZ ŁACH I PIOTR WASYLCZYK

Lista wykładów

Praca domowa:

      - wypisać pierwsze zdania z trzech ulubionych książek; sprawdzić, jakiego rodzaju są to zdania, czy mają jakieś cechy wspólne,

     - zastanowić się nad tym, co to znaczy "być świetnym naukowcem" oraz "odnieść sukces w nauce".

  Nagranie wykładu z 2020 r. (plik audio)

  Rozdział do przeczytania (plik .pdf)

  Praca domowa:

     - wypisać pierwsze zdania z trzech prezentacji TED; pomyśleć jakiego rodzaju są to zdania, jakich strategii rozpoczynania wystąpień używają mówcy,

     - wymyślić pierwsze dwa-trzy zadnia swojego wystąpienia prezentującego pracę licencjacką; postarać się, żeby te kilka zdań od razu wprowadzało słuchaczy w temat, ale wciąż na poziomie ogólności umożliwiającym zrozumienie o co chodzi innym studentom; warto też pomyśleć, jak zaciekawić słuchaczy, wskazać im, dlaczego ten temat jest ciekawy - dla mówiącego i dla nich.

   Nagranie wykładu z 2020 r. (plik audio)

   Rozdział do przeczytania (plik .pdf)

   Praca domowa:

       - wzorując się na wykresie w materiałach do poprzedniego spotkania (ćwiczenie 9), narysować "drzewo" swojej dziedziny badań; sfotografować/zeskanować i przesłać emailem na  pwasylcz@fuw.edu.pl do 21 kwietnia,

         - obejrzeć film z TED-a: www.ted.com/talks/uri_alon_why_science_demands_a_leap_into_the_unknown

Rozdział do przeczytania (plik .pdf)

 Praca domowa:

           - przeczytać: Kariera naukowa i sukces w nauce - prof. Iwo Białynicki-Birula (plik .pdf)

           - wzorując się (albo nie) na bajce w materiałach do poprzedniego spotkania (ćwiczenie 11), napisać bajkę o swoich badaniach; przesłać emailem na  pwasylcz@fuw.edu.pl do 28 kwietnia,

 Praca domowa:

           - przeczytać: Kariera naukowa i sukces w nauce - prof. James Peebles (plik .pdf)

Dzięki uprzejmości pani Joanny Majsak, do poczytania o karierze naukowej:

            - R. W. Hamminga o karierze naukowej: "You and your research"

             - Terrence Tao https://terrytao.wordpress.com/career-advice/

             - Michael Nielsen https://michaelnielsen.org/, szczególnie sekcja Open Science and Collective intelligence.
 

 Praca domowa:

           - przeczytać: Kariera naukowa i sukces w nauce - prof. Jan Kozłowski (plik .pdf)

Praca domowa:

           - przeczytać: Kariera naukowa i sukces w nauce - prof. Maciej Żylicz (plik .pdf)

           - narysować/namalować/wykleić pracę pod tytułem "Ja i moje badania do licencjatu". Przesłać skan e-mailem na pwasylcz@fuw.edu.pl do 19 maja.

 Praca domowa:

           - przeczytać: Kariera naukowa i sukces w nauce - prof. Arri Priimagi (plik .pdf)

Jesteś pracownikiem naukowym
lub przyszłym studentem?
Dołącz do nas...

Dołącz do zespołu Zakładu Optyki UW

Napisz do nas!

W zakładce “Ludzie” znajdziesz kontakt do wszystkich pracowników Zakładu Optyki. Jesteśmy otwarci na współpracę nad przeróżnymi projektami i chętnie pomożemy Ci w realizacji Twojego pomysłu badawczego. Jeśli jesteś studentem, to możesz u nas wykonać swoją pracę dyplomową: licencjat, pracę magisterską oraz pracę doktorską. W realizowane w naszym zakładzie projekty badawcze angażujemy studentów już od pierwszych lat studiów, dzięki czemu szybko zyskują praktyczne umiejętności wyróżniające ich na rynku pracy.

Możesz też przyjść na spotkania Koła Naukowego Optyki i Fotoniki UW, na których będziesz mógł nawiązać kontakt ze studentami i doktorantami Zakładu, którzy licznie uczestniczą w tych spotkaniach i chętnie odpowiedzą Ci na wszystkie Twoje pytania.

Sprawdź listę ofert pracy na Wydziale Fizyki UW.

Regularnie zatrudniamy nowe osoby do naszego zespołu. Poszukujemy pracowników technicznych, administracyjnych, post-doców, doktorantów oraz studentów na stanowiska w grantach. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym sekretariatem oraz sprawdzenia aktualnej tablicy ogłoszeń o pracę na stronie Wydziału Fizyki UW.

Rozpocznij studia na UW

Aktualne informacje o studiach licencjackich oraz magisterskich organizowanych przez Wydział Fizyki UW dostępne są na stronie fuw.edu.pl/informator.html. Większość studentów w Zakładzie Optyki realizuje program z fizyki lub inżynierii nanostruktur, ale jesteśmy otwarci także na osoby z innych kierunków studiów.

Kształcenie na poziomie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim organizowane jest przez Szkołę Doktorską Nauk Ścisłych i Przyrodnicznych oraz Międzydziedzinową Szkołę Doktorską. Szczegółowe informacji o procesie i zasadach rekrutacji oraz programie kształcenia dostępne są na stronie szkół - szkolydoktorskie.uw.edu.pl.